Azərbaycan reallığında bir gəncin həyat ssenarisi çox vaxt belə yazılır: “Oxu, universitetə gir, diplom al və yaxşı iş tap.” Ailələr övladlarına illərlə bu cümləni təkrarlayır, müəllimlər “təhsil həyatın açarıdır” deyir. Bəs sonra? O diplom alındıqdan sonra? Peşəkar həyat qapısını doğrudanmı açır?
Cavab: bəzən açır. Amma çox zaman qapı arxasında təcrübə tələbi, sosial tanışlıq ehtiyacı və uyğun bacarıq çatışmazlığı ilə gənclər üz-üzə qalır.
Dörd il oxuduq, bəs indi nə edək?
Universitet illəri həm gözəl, həm də ümidlə dolu olur. Tələbə həyatının ritmi, seminarlar, layihələr, imtahan stressləri… Amma əsl stress dörd ildən sonra başlayır. Diplomu əlinə almış minlərlə gənc bir sualla qarşılaşır: “Mən indi hara müraciət edim?”
Cəmiyyət diplomu “nəticə” kimi görür, amma reallıqda bu sadəcə başlanğıc nöqtəsidir. Bir çox gənc universiteti bitirəndən sonra nə etməli olduğunu bilmir. Çünki:
İş elanı var, amma təcrübə tələb olunur.
Təcrübə var, amma maaş yoxdur.
Könüllülük var, amma təhlükəsizlik və hüquqi status yoxdur.
Bacarıq var, amma tanışlıq yoxdur.
Bu sistemdə ədalətli rəqabət yox, dözümlülük testi var. Və bu testdə çoxları məğlub olur, ya da öz sahəsini dəyişib başqa istiqamətə yönəlir.
📚 Təhsil: nəzəriyyatla praktikadan uzaq
Azərbaycanda bir çox universitetdə tədris planları illərlə dəyişməyib. Ənənəvi fənlər, klassik üsullar, passiv mühazirələr… Tələbə real bazar tələbi ilə uyğun bacarıqlar əldə etmir.
İqtisad ixtisasında oxuyan tələbə teoriya əzbərləyir, amma mühasibat proqramlarını bilmir.
Filologiya fakültəsində olan tələbə ədəbi analiz bacarığı qazanır, amma tərcümə alətləri, praktiki yazı və mətbuat qaydalarından xəbərsiz olur.
Bütün bunlar onu göstərir ki, universitet bacarıq yox, sadəcə diplom verir. Və bu diplom işə girərkən təkbaşına heç nə ifadə etmir.
İş dünyası: sərt, seçici və əlaqəyə bağlı
Əgər bir gənc universiteti bitirib öz ixtisası üzrə işə düzəlmək istəyirsə, qarşısında ən azı üç maneə dayanır:
Təcrübə problemi – İşəgötürən “hazır” əməkdaş istəyir. Bəs bu gənc ilk işinə necə başlayacaq?
Əlaqəsizlik – Tanınmış şirkətlərdə çox vaxt vakansiyalar əvvəlcədən “rezerv” olunur.
Əmək haqqı və istismar – Təzə məzunlara “sınaq dövrü” adı altında çox az maaş və yüklü iş təklif olunur.