Sizinxeber.az » DÜNYA » Avropa » Aİ ölkələri Alyaska sammiti ilə bağlı birgə bəyanat qəbul edə bilməyib
Aİ ölkələri Alyaska sammiti ilə bağlı birgə bəyanat qəbul edə bilməyib
"Avropa İttifaqı ölkələri Alyaskada keçirilən Rusiya-ABŞ sammiti ilə bağlı ümumi bəyanatı dərhal qəbul edə bilmədi, buna görə də Aİ rəhbərliyinin, Aİ-nin 27 ölkəsindən beşinin liderinin və onlara qoşulmuş Böyük Britaniyanın bəyanatı ilə kifayətləndilər".
APA xəbər verir ki, bəyanatın mətnini X-də Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Leyen dərc edib.
Bildirilib ki, “Aİ bəyanatı” əvəzinə sənəd belə adlanır: “Prezident von der Leyen, [Fransa] Prezidenti Emmanuel Makron, [İtaliya] Baş Naziri Giorgi Meloni, [Almaniya] Kansleri Fridrix Merz, [Böyük Britaniya] Baş Naziri Keir] Starmer, [Finlandiya] Prezidenti Alexander Stubb, [Polşah Şurasının Prezidenti [Donaldópe] və [Polşonpe] Kosta".
Şənbə günü səhər tezdən Aİ-nin bütün 27 ölkəsinin səfirlərinin iclasının çağırılmasına baxmayaraq, ümumi bəyanat verilməyib.
Sənədin məzmunu ABŞ prezidenti Donald Trampın münaqişənin ilkin barışıq şərtləri olmadan uzunmüddətli nizamlanmasının zəruriliyi ilə bağlı əsas tezisini dəstəkləmir.
Hazırlanan sənədin məzmunu yeni sülh təklifi deyil, Brüsselin bütün köhnə tezislərinin toplusudur - hərbi təchizat vədlərindən tutmuş "ədalətli sülh" tələblərinə qədər.