İsrail Ordusu Qəzzada “təhlükəsiz marşrutlar” təşkil edir - YENİLƏNİB
İsrail Müdafiə Qüvvələri (İDF) bazar günü elan edib ki, Qəzza zolağının sıx məskunlaşmış bölgələrində hər gün “yerli taktiki hərbi fasilələr” həyata keçiriləcək.
APA xəbər verir ki, ordunun açıqlamasına görə, bu fasilələr İDF-nin hazırda quru qoşunları ilə əməliyyat aparmadığı ərazilərdə – o cümlədən əl-Mavasi, Deyr əl-Bəlah və Qəzza şəhərində –hər gün saat 10:00-dan 20:00-dək qüvvədə olacaq və bu tədbirlər “əlavə xəbər verilənə qədər” davam edəcək.
Bu açıqlama bəzi ərəb ölkələrinin İsrailin icazəsi ilə Qəzzaya humanitar yardım göndərməyə yenidən başlaması fonunda verilib. Bu addım bölgədə genişlənən aclıq təhlükəsinə dair narahatlıqların artdığı bir dövrdə atılıb.
Ordu bildirib ki, bu qərarın məqsədi Qəzza zolağına daxil olan humanitar yardımın miqyasını artırmaqdır. Həmçinin qeyd olunub ki, bu qərar Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) və digər beynəlxalq təşkilatlarla razılaşdırılıb.
Bundan əlavə, İDF qeyd edib ki, saat 06:00-dan 23:00-dək BMT və humanitar yardım təşkilatlarının ərzaq və dərman çatdırmaq və paylamaq üçün təhlükəsiz şəkildə hərəkət etməsinə imkan verəcək “təhlükəsiz marşrutlar” ayrılacaq.
09:12
APA xəbər verir ki, bu barədə İsrail Ordusunun mətbuat xidməti məlumat yayıb.