Sizinxeber.az » DÜNYA » MDB » Rəsmi Moskva: Ermənistanın İranla sərhədinin ruslar tərəfindən qorunduğunu görməzdən gəlmək olmaz
Rəsmi Moskva: Ermənistanın İranla sərhədinin ruslar tərəfindən qorunduğunu görməzdən gəlmək olmaz
Ermənistanın Avrasiya İqtisadi İttifaqının vahid gömrük məkanına üzvlüyü amilini, xüsusilə də respublika ərazisindən tranzit yükdaşımalarının təşkili ilə bağlı məsələlərdə nəzərə almaq vacibdir.
Sizinxeber.az xəbər verir ki, bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova Vaşinqton sazişini şərh edərkən deyib.
“Eləcə də, Ermənistanın İranla sərhədinin 30 sentyabr 1992-ci il tarixli dövlətlərarası sazişə əsasən yerləşdirilmiş rus sərhədçiləri tərəfindən qorunduğu faktını da görməzdən gəlmək olmaz”, - Zaxarova bildirib.
Rusiya XİN-in rəsmi nümayəndə qeyd edib ki, iki Cənubi Qafqaz respublikası arasında sülhün təmin olunmasında Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh və dövlətlərarası münasibətlərin qurulması barədə sazişin imzalanması və qüvvəyə minməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək: "Hər iki ölkənin barışığı regional kontekstdə nəzərdən keçirilməli, maraqlar balansına və tərəflərin, həmçinin qonşu dövlətlərin prioritetlərinə şərtsiz hörmət əsasında qurulmalıdır".