Qərbi azərbaycanlıların qayıdış hüququnun bərpası digər münaqişə bölgələrində xalqlara da nümunə olacaq.
"Sizinxeber.az" xəvər verir ki, bunu Avrasiya Araşdırmaları Mərkəzinin aparıcı tədqiqatçısı Jakub Voytsex Koreyba Bakıda “Qayıdış hüququ: Ermənistandan zorla çıxarılmış azərbaycanlılar üçün ədalətin təmin edilməsi” mövzusunda keçirilən II beynəlxalq konfransda deyib.
Onun sözlərinə görə, dünyanı yaşamaq üçün daha yaxşı məkana çevirmək lazımdır:
"İnsanların zorla yaşadıqları ərazidən qovulması heç bir halda qəbul edilməməlidir. Qayıdış hüququ beynəxlalq hüquqda təsbit edilib. Ona görə də bu hüququ bərqərar etmək üçün müvafiq hüquqi alətlər yaratmışıq".
J.Voytsex Ermənistanın Qərbi azərbaycanlıların torpaqlarına qayıtmaq hüququna və icrasına imkan yaratmamasından təəssüfləndiyini bildirib:
"Ermənistan müsadirə etdiyi və ələ keçirdiyi əmlakı qaytarmalı, yaxud təzminat ödəməlidir. İnsanlar dədə-baba torpaqlarına qayıtmalıdırlar. Vaxtilə sahib olduqları əmlaka yiyələnməlidirlər. Biz Azərbaycan irsinin Ermənistan tərəfindən məhv edildiyini görmüşük. Bu, Azərbaycanın və Qərbi azərbaycanlıların irsinin pozulması deməkdir".