Baş direktor: Urmiya gölünün sahəsi 210 kv.km azalıb
Qərbi Azərbaycan əyalətində yerləşən Urmiya gölünün sahəsi 210 kv.km azalıb.
“Report” xəbər verir ki, bunu İranın Qərbi Azərbaycan Regional Su Şirkətinin baş direktoru Məcid Dəstgahi “Mehr” agentliyinə müsahibəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu il aprelin 5-də gölün su olan ərazisi 1140 kv.km təşkil edib: “Ötən ilin uyğun dövründə bu göstərici 1350 kv.km olub”.
Baş direktor bildirib ki, Urmiya gölünün səviyyəsi hesabat dövründə 1270,28 metr olub: “Ötən ilin eyni dövründə bu rəqəm 1270,34 metr idi. Bu da onu göstərir ki, göldə suyun səviyyəsi də azalır”.
Məcid Dəstgahi Urmiya gölündə suyun həcminin azaldığını da söyləyib: “Hazırda suyun həcmi 1,63 milyard kubmetrdir. 2018-ci ilin hesabat dövründə isə bu göstərici 1,8 milyard kubmetr idi”.
O, martda yağıntıların miqdarının da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 49,6 faiz azaldığını qeyd edib: "Növbəti aylarda yağıntıların miqdarı azalarsa, Urmiya gölünün vəziyyəti problemli olaraq qalacaq".