Sizinxeber.az » DÜNYA » Region » Ermənistan və İran arasında bir sıra sənədlər imzalanıb - YENİLƏNİB-3
Ermənistan və İran arasında bir sıra sənədlər imzalanıb - YENİLƏNİB-3
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan və İran Prezidenti Məsud Peşeşkan İrəvanda danışıqların nəticəsi olaraq birgə bəyanat imzalayıblar.
Bundan başqa, Ermənistanın Baş naziri və İran Prezidentinin iştirakı ilə bir sıra sənədlər - standartlaşdırma, verifikasiya, uyğunluğun qiymətləndirilməsi, metrologiya və texniki tənzimləmə sahəsində əməkdaşlıq haqqında memorandum; tibbi məhsulların istehsalının tənzimləməsi üzrə qarşılıqlı fəaliyyət haqqında memorandum; Ermənistan və İranın muzeyləri, kitabxanaları və milli arxivləri arasında əməkdaşlıq haqqında memorandumlar və s. imzalanıb.
12:10
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan və İran Prezidenti Məsud Pezeşkian arasında təkbətək formatda danışıqlar başa çatıb.
Qeyd olunur ki, danışıqlar təxminən 1,5 saat davam edib.
Hazırda onlar mətbuata birgə bəyanatlarla çıxış edirlər.
11:53
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan arasında İrəvanda aparılan danışıqların nəticəsi olaraq 10 anlaşma memorandumunun imzalanması planlaşdırılır.
“Sizinxeber.az” xəbər verir ki, bu barədə “Tasnim” agentliyi məlumat yayıb.
10:21
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan İrəvana ilk dəfə rəsmi səfərə gələn İran Prezidenti Məsud Pezeşkianı qarşılayıb.
Təntənəli qarşılanma mərasimi Paşinyanın iqamətgahında keçirilib.
Qeyd olunub ki, daha sonra hər iki ölkənin nümayəndələrinin iştirakı ilə genişləndirilmiş iclas keçiriləcək, sonra Ermənistanın Baş naziri və İran Prezidenti mətbuata bəyanatlarla çıxış edəcəklər.
M.Pezeşkian Ermənistana dünən gəlib. Uçuşdan əvvəl o bildirib ki, İrəvana səfərinin əsas mövzusu "Şimal-Cənub" nəqliyyat dəhlizi ilə bağlı olacaq. Prezident həmçinin qeyd edib ki, "Şərq-Qərb" marşrutu ticarət üçün mühüm platforma ola bilər.
Onun sözlərinə görə, Ermənistanla energetika, nəqliyyat, investisiya, səhiyyə və turizm sahələrində əməkdaşlığın inkişafı məsələləri nəzərdən keçiriləcək.