Beynəlxalq məhkəmə Karapetyanın Ermənistanın elektrik şəbəkələri ilə bağlı ikinci iddiasını da rədd edib
Stokholm Ticarət Palatasının Arbitraj İnstitutu (SCC) "Taşir" Şirkətlər qrupunun İrəvanda həbsdə olan rəhbəri Samvel Karapetyanın iyulun sonunda təqdim etdiyi iddiasını rədd edib.
“Report” yerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Ermənistan hökumətinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Belə ki, iyulun 29-da “Liormand Holdings Limited” şirkəti, Samvel Karapetyan, Eteri Karapetyan, Sarqis Karapetyan və Karen Karapetyan SCC-nin arbitraj qaydalarına uyğun olaraq təyin edilmiş təcili arbitrə yenidən müraciət edərək 22 iyul tarixli arbitraj qərarını tamamlamağı xahiş ediblər.
"İddiaçılar arbitrdən Ermənistanın 22 iyul tarixli arbitraj qərarını yerinə yetirmək üçün hüquqi öhdəliyi olduğunu bəyan etməsini, bundan əlavə, Ermənistanın iyulun 16-da ilk ərizənin verildiyi tarixdə mövcud olan status-kvonu bərpa etməsinə məcbur etməyi və s. tələb ediblər", - hökumətdən bildirilib.
Arbitr 3 avqust tarixli qərarı ilə "ilkin iddia ilə müqayisədə yeni tələblərin irəli sürüldüyünü, həmçinin onun yurisdiksiyası və səlahiyyətlərinin tələb olunan təminat tədbirlərinə şamil edilmədiyini əsas gətirərək iddiasını tam rədd edib".
İyulun sonunda Karapetyanın vəkillər komandası bildirmişdi ki, iş adamı və onun ailəsi Ermənistan hökuməti tərəfindən ona məxsus "Ermənistanın Elektrik Şəbəkələri" şirkətinin milliləşdirilməsi ilə bağlı təcili arbitraj işini qazanıb.