Ermənistan və Azərbaycan arasında itkinlərlə əlaqədar DNT Müqayisə Mexanizminin yaradılması təklif olunur
Ermənistan və Azərbaycan arasında İtkin Düşmüş Şəxslər üçün Müstəqil DNT Müqayisə Mexanizminin yaradılması təklif olunur.
Sizinxeber.az xəbər verir ki, bu, Beynəlxalq İtkın Düşmüş Şəxslər Komissiyasının "Qiymətləndırmə Hesabatı”nda əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, hazırda həm Ermənistanın, həm də Azərbaycanın Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində itkin düşmüş şəxsləri var və müharibədən təsirlənmiş ərazilərdən çıxarılan naməlum qalıqlar hər iki tərəfə aid ola bilər. Buna görə də, DNT müqayisəsi üçün müstəqil bir mexanizmin yaradılması identifikasiyaların təsdiqlənməsi və nəticələrin ailələrə təqdim edilməsi üçün azsaylı effektiv üsullardan biri ola bilər.
Bu mexanizm vasitəsilə, məsələn, ICMP elmi və qərəzsiz bir prosesi təmin edə, burada DNT profilləri anonim və sistemli bir üsulla müqayisə edilə bilər. Bu yanaşma, DNT vasitəsilə aparılan identifikasiya prosesini hər hansı siyasi və ya milli təsir iddialarından qoruyar. Əgər uyğunluq müəyyən edilərsə, müqayisənin nəticələri hər iki ölkəyə təqdim ediləcək və məhkəmə-tibbi ekspertlər və müvafiq qurumlar elmi sübutlara əsaslanaraq məlumatlı qərarlar qəbul edə biləcəklər.
Bu mexanizm bütün millətlərdən olan ailələrə cavab tapmaq imkanı yaratmaqla yanaşı, həmçinin bölgədə əməkdaşlığı və barışığı təşviq edəcək. Bu, itkin düşmüş şəxslər məsələsinin milli sərhədləri aşan bir problem kimi kollektiv şəkildə həllinə sadiqlik nümayiş etdirmək üçün bir fürsət olacaq.