Kiyevdə Ukrayna Xarici İşlər Nazirliyi yanında Gennadi Udovenko adına Diplomatik Akademiyada Azərbaycan şairi, Ukrayna ədəbiyyatı nümunələrinin tərcüməçisi, diplomat Abbas Abdullanın (1940-2019) anadan olmasının 85-ci ildönümünə həsr olunmuş ədəbi-bədii gecə keçirilib.
"Report" xəbər verir ki, tədbirin təşkilatçıları Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyi və Ukrayna-Türk Mərkəzi olub.
Ukrayna ədəbiyyatının ən görkəmli azərbaycanlı tərcüməçisi və tədqiqatçısı olan Abbas Abdulla Ukrayna dilini yüksək bədii səviyyədə bilirdi. O, Ukrayna ədəbiyyatını orijinaldan tərcümə edirdi, ölkənin mədəniyyətini, tarixini, mentalitetini, ənənələrini tanıyırdı.
Gecədə Ukrayna Mədəniyyət və Strateji Kommunikasiyalar Nazirliyinin tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına ünvanladığı məktub oxunub. Məktubda Abbas Abdullanın Ukrayna-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafına böyük töhfəsi qeyd edilib.
Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Seymur Mərdəliyev iki ölkə arasında mədəni dialoqun inkişafının eləcə də, fəaliyyətini ölkələrimiz arasında mədəni diplomatiyaya həsr etmiş görkəmli şəxsiyyətlərin ədəbi irsinin öyrənilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Ukrayna Xalq deputatı Sergey Naqornyak Ukraynanın ərazi bütövlüyünə ardıcıl dəstəyinə və hərtərəfli yardımına görə Azərbaycana təşəkkür edib. Deputat, Azərbaycanın Ukrayna üçün qardaş ölkə olduğunu və belə tədbirlərin Azərbaycan mədəniyyətinə, dilinə, ənənələrinə hörmət əlaməti olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə Ukrayna kollektivləri Azərbaycan rəqsləri və mahnılarını ifa ediblər. Kiyevin “Barvinoçok” Ukrayna rəqs məktəbi qavallarla “Ağ çiçək” rəqsini, “Veselad” xalq mahnıları vokal ansamblı isə “Sən gəlməz oldun” əsərini və Sami Yusifin Nəsiminin qəzəli əsasında mahnısını ifa ediblər.
Eyni zamanda bandura musiqi alətində Azərbaycanın Himni və Marina Vişnevskayanın ifasında bəstəkarlarımızın melodiyaları səsləndirilib.
Ukrayna-Türk Mərkəzinin fakültativində Azərbaycan dilini öyrənən fəal Polina Pyatnitsa Abbas Abdullanın şeirlərini səsləndirib.