Avqustun 8-i Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, təyyarə bələdçisi Hökumə Əliyevanın doğum günüdür.
Azərbaycanın yaxın tarixi qəhrəmanlıq nümunələri ilə doludur. Bu qəhrəmanlardan biri də adı qızıl hərflərlə yaddaşımıza həkk olunan, təyyarə bələdçisi kimi çalışarkən sərnişinlərin həyatını xilas etmək naminə öz həyatını qurban verən Hökumə Cəlil qızı Əliyevadır. Onun ömür yolu həm fədakarlığın, həm də vətən sevgisinin ən parlaq təcəssümüdür. Hökumə Əliyeva 8 avqust 1991-ci ildə Kəlbəcər rayonunun Susuzluq kəndində dünyaya göz açdı. Uşaqlığı Qarabağ münaqişəsinin ən ağır illərinə təsadüf etdi. 1993-cü ildə Kəlbəcərin işğalı ilə ailəsi məcburi köçkün kimi Bərdə rayonunun Qaradəmirçi kəndinə sığındı. Bu, onun hələ erkən yaşlarından həyatın sərt üzünü görməsinə səbəb oldu. Uşaqlıq illərində qarşılaşdığı çətinliklər, onun xarakterində möhkəmlik, iradə və dözümlülük yaratdı.
Bir müddət sonra ailəsi Rusiyaya köçdü və Hökumə burada, Volqoqrad vilayətində təhsilini davam etdirdi. 1-ci sinifdən 6-cı sinfə qədər burada oxudu. Sonra yenidən Azərbaycana qayıdaraq təhsilini Gəncə şəhərində tamamladı. Uşaqlıqdan savada, biliyə böyük maraq göstərən Hökumə, ali məktəb imtahanında 612 bal toplayaraq Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinə daxil oldu. Burada yalnız bakalavr deyil, magistratura təhsilini də uğurla bitirdi. Daha sonra doktorantura pilləsində də təhsilini davam etdirdi. Təhsil yolunda qazandığı uğurlar onun zəhmətkeş, məqsədyönlü xarakterindən xəbər verirdi.
2016-cı ildən etibarən Azərbaycan Hava Yollarında çalışmağa başlayan Hökumə əvvəlcə tərcüməçi kimi fəaliyyət göstərdi. Xarici dillərə olan bilikləri və ünsiyyət bacarığı onu tez bir zamanda fərqləndirirdi. Ardınca o, stüardessa kimi uçuş heyətinə qoşuldu. Bu iş onun həyatına yeni bir nəfəs gətirdi. Səfərləri, fərqli insanlarla tanışlığı, məsuliyyət və diqqət tələb edən şərait onun peşəkarlığını daha da artırdı. Hökumə xidmətdə olduğu müddətdə həm kollektivin, həm də sərnişinlərin rəğbətini qazandı. Onun gülərüzlülüyü, yardımsevərliyi, işinə olan sevgisi hər kəsin yaddaşında xoş xatirələrlə qaldı.
2024-cü ilin 25 dekabr günü isə Hökumənin adını əbədiyyətə qovuşduran gün oldu. Həmin gün Azərbaycan Hava Yollarına məxsus “Embraer 190” tipli təyyarə Aktau istiqamətində uçuş zamanı qəza vəziyyəti ilə üzləşdi. Bu anlarda təyyarədə baş verən hadisələr hər kəs üçün qorxulu olsa da, Hökumə üçün bir seçim vardı – ya özünü xilas etmək, ya da sərnişinləri. O, tərəddüd etmədən ikinci yolu seçdi. Sərnişinlərin təhlükəsizliyi üçün göstərdiyi fədakarlıq, soyuqqanlı davranışı və insanları xilas etmək üçün atdığı addımlar onun peşəsinə və insanlığa bağlılığının ən yüksək zirvəsi idi. Təəssüf ki, bu qəhrəmanlıq onun həyatına başa gəldi.
Onun ölümü Azərbaycan cəmiyyətini dərindən sarsıtdı. Bir çoxları onu şəxsən tanımasa da, göstərdiyi igidlik hər bir azərbaycanlının qürur mənbəyinə çevrildi. Dövlət başçısı İlham Əliyevin 29 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə Hökumə Cəlil qızı Əliyeva ölümündən sonra “Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı” fəxri adına layiq görüldü. Bu, onun xidmətlərinə verilən ən yüksək qiymət idi.
Hökumə Əliyevanın həyatı bir çox gənclər üçün örnəkdir. O, sübut etdi ki, qəhrəmanlıq yalnız döyüş meydanında deyil, həyatın hər anında, hər peşədə mümkündür. Təyyarə bələdçisi olmaq yalnız sərnişinlərə xidmət göstərmək deyil, həm də onların həyatına məsuliyyət daşımaqdır. Hökumə bu məsuliyyəti son ana qədər şərəflə daşıdı. Onun hekayəsi, peşəsinə olan sədaqət və insanlara olan sevgisi gələcək nəsillərin yaddaşında qalacaq.
Hökumənin dostları və həmkarları onu hər zaman pozitiv, enerjili, insanlara yardım etməkdən çəkinməyən biri kimi xatırlayır. İş yoldaşlarının dediyinə görə, o, uçuşlardan əvvəl hər zaman heyəti ruhlandırar, gərgin anlarda isə sakitliyi ilə hər kəsə təsir edərdi. Sərnişinlər üçün təhlükəsizlik qaydalarını izah edərkən səmimiyyəti və diqqəti ilə fərqlənirdi.
Onun həyatı həm də qadın iradəsinin gücünü göstərən bir nümunədir. Çətinliklər içində böyüyüb, müxtəlif ölkələrdə təhsil alaraq, yüksək bal toplayıb hüquq fakültəsinə daxil olmaq, eyni zamanda aviasiya kimi tələbkar bir sahədə çalışmaq böyük zəhmət tələb edirdi. Hökumə bütün bunları bacardı və üstəlik, həyatının son anında göstərdiyi şücaətlə adını tarixə yazdırdı.
Hökumə Əliyeva yalnız ailəsinin deyil, bütün Azərbaycanın qürurudur. Onun doğum günü – 8 avqust – bundan sonra yalnız bir xatirə günü deyil, həm də fədakarlığın, vətənpərvərliyin simvolu kimi anılacaq. Biz onun kimi insanların həyatını öyrəndikcə başa düşürük ki, qəhrəmanlıq təsadüfi deyil, ömür boyu formalaşan xarakterin nəticəsidir.
Bu gün Hökumə Əliyevanı yad edərkən biz onun yalnız qəhrəmanlıq anını deyil, bütün ömrünü xatırlamalıyıq. Çünki onun həyat yolu — uşaqlıqda məcburi köçkünlükdən başlayıb, ali təhsil, peşəkar karyera və sonda vətənə canını fəda etməyə qədər gedən yol — hər addımı ilə fədakarlığın, əzm və iradənin nümunəsidir. Azərbaycan xalqı belə övladları ilə həmişə fəxr edəcək.