Köşə yazısı – İzzət Qurbanov
Bir ailə başçısı bazara gedir. Əlində cəmi 100 manat. Siyahı isə uzundur: yağ, düyü, makaron, ət, meyvə-tərəvəz, məktəbə gedən övladı üçün dəftər-qələm. Amma qiymətlərə baxanda anlayır ki, bu siyahı artıq bir xəyaldır. Nə alacağını deyil, nələri almaya biləcəyini düşünür.
Son aylar ərzində ölkənin bir çox bölgəsində bazarlarda və mağazalarda qiymətlərdə ciddi artım müşahidə olunur. Əsas qida məhsullarından tutmuş gündəlik istifadə olunan məişət mallarına qədər hər şey bahalaşıb. Xüsusilə yağ, un, ət və süd məhsullarında qiymət artımı 20-30% arasında dəyişir. Eyni zamanda məktəbli ləvazimatları, geyim və dərman məhsullarında da bu artım nəzərə çarpır.
Aylıq 400-500 manat maaş alan bir ailə başçısının bu gün dolanması real olaraq mümkün deyil. Kirayədə qalanlar, kommunal xərcləri ödəyənlər, bir neçə övladı məktəbə gedənlər – bunlar artıq sosial müdafiəyə ehtiyacı olan sinifdir. Halbuki bir zamanlar bu ailələr “orta təbəqə” sayılırdı.
Ən acınacaqlısı isə bu vəziyyətə alışmaq təhlükəsidir. İnsanlar qiymətlərin artmasına artıq təəccüblənmir. Bazarda satıcılar deyir: “Mal baha gəlib, biz neyləyək?” Alıcı isə susur. Çünki hamı bilir – etiraz etsən də, nəticə eynidir: qiymət düşməyəcək.
Əvvəllər insanlar aylıq bazarlıq edirdi, indi isə gündəlik nəyi ala bilərəm düşüncəsi ilə yaşayır. Çünki sabah qiymətin daha da qalxacağından qorxur. Bu isə ailə psixologiyasına, insanların sosial rifahına ciddi təsir göstərir.
Sual ortaya çıxır: dövlətin tənzimləmə mexanizmi varmı? Qiymət artımı ilə bağlı nəzarət orqanları nələr edir? Minimum əmək haqqı bu qədərmi yetərsiz qalmalıdır?
Bugünkü reallıqda bazarlıq artıq sadəcə alış-veriş deyil. Bu bir yaşamaq mübarizəsidir.
Sonda bir vətəndaşın dediyi sözlə yazımı bitirmək istəyirəm:
“Əvvəllər bazara ailəmlə gedirdim, indi tək gedirəm ki, uşaqlar görməsin nələri ala bilmədiyimi.”