İsrail Qəzza zolağında humanitar yardımın radikal HƏMAS hərəkatının əlinə keçməsini istəmir, lakin ABŞ-ın şəxsi fond vasitəsilə anklavlara yardım çatdırmaq planı ilə razılaşır.
“Sizinxeber.az”un xəbərinə görə, bunu yəhudi dövlətinin xarici işlər naziri Gideon Saar Almaniya Xarici İşlər Nazirliyinin yeni rəhbəri Yohan Vadeful ilə Qüdsdə görüşündən sonra deyib.
Onun sözlərinə görə, döyüşlər zamanı İsrail humanitar yardımın Qəzza zolağına daxil olmasına icazə verib və “HƏMAS” bu yardımı mülki əhalidən oğurlayıb:
“O, bu yardımdan öz döyüş maşınına dəstək olmaq və mülki əhalinin hesabına hakimiyyətini saxlamaq üçün istifadə edib. Yardım Qəzza xalqına deyil, “HƏMAS” axmağa davam edərsə, müharibə heç vaxt bitməyəcək. İsrail buna görə də ABŞ-ın İsraildəki səfiri Mayk Hakabinin mayın 9-da təqdim etdiyi Donald Tramp administrasiyasının planını tam dəstəkləyir.
Humanitar yardım ABŞ hökumətinin təqdim etdiyi prinsiplərə uyğun olaraq özəl fond vasitəsilə idarə olunacaq. Proqram yardımın birbaşa mülki əhaliyə ötürülməsinə imkan verəcək və HƏMAS-ın yenidən ona nəzarət etməsinə icazə verilməməlidir”.