1-1.99 manat yükləsən → 1 gün aktiv qalma;
5-9.99 manat → 5 gün aktiv nömrə istifadəsi ilə məhdudlaşır.
Bunun adı qiymət tənzimləməsi deyil, bu, sadə vətəndaşa “sən daha yoxsul ola bilməzsən” mesajıdır.
Bütün dünyada rəqəmsal bərabərlikdən, internetə çıxış azadlığından danışıldığı bir dövrdə, Azərbaycanda əlaqə vasitəsi — yəni telefon nömrəsi — artıq gündəlik lüksə çevrilir. Xalqın böyük hissəsi üçün bu “balans yüklə-günü uzat” sistemi ciddi sosial çətinlik yaradacaq.
Təqaüd alan nənə nə etsin? O, ayda bir dəfə 2 manatlıq balans yükləyirdi ki, nəvəsi zəng edə bilsin. İndi o 2 manat cəmi 2 günlük "aktivlik" verəcək. Tələbə nə etsin? Hər dəfə 1-2 manatlıq online ödənişlə nömrəsini işlək saxlamağa çalışan gənclər artıq ya daha çox yükləməli, ya da nömrələrini “ölü vəziyyətdə” buraxmalı olacaqlar.
Azercell 1996-cı ildən bu yana bu ölkədə fəaliyyət göstərir. On minlərlə insan bu şirkətin simvolik rənglərinə, reklamlarına və "liderlik" statusuna alışıb. Amma sual budur: lider olmaq daha çox pul almaqdırmı, yoxsa daha çox insana xidmət etmək?
Heç kim deyə bilməz ki, xidmətlər ucuz idi. Amma yenə də minimum balansla nömrə aktiv qalırdı. Bu, az gəlirli insanlar üçün bir ümid idi. İndi bu ümid də rəqəmlərə boğulub.
Mən İzzət Qurbanov olaraq bu qərarı həm sosial ədalətə, həm də müştəri yönümlülüyə zidd sayıram. Mobil operatorlar qazanc arxasınca qaçarkən xalqın səssiz etirazı simsiz əlaqədə boğulur.
📣 Azercell-ə bir sual:
İnsanlar balans yüklədikcə yox, sizə etibar etdikcə qazandınız. İndi bu etibarın balansı nə qədər qalıb?
İstəsən bu yazıya rəsmi cavab tələb edən sonluq, faktiki müqayisə (başqa ölkələrdəki tariflərlə), və ya oxucu çağırışı əlavə edə bilərəm.