Gürcüstan Prezidenti: Bizi vədlərlə nüvə ölkəsinin qarşısında tək qoymuşdular
ABŞ-ın yeni administrasiyasının Gürcüstana qarşı ədalətsiz münasibəti dəyişəcəyinə, Trampın gəlişinin Aİ-Gürcüstan münasibətlərinə öz təsirini göstərəcəyinə ümid edirik.
Sizinxeber.az-nın Tbilisi müxbiri xəbər verir ki, bunu Gürcüstan Prezidenti Mixail Kavelaşvili Fransa radiosuna müsahibəsində deyib.
“Ümid edirik ki, onun gəlişi Aİ-nin Gürcüstanla münasibətlərinə təsir göstərəcək. Bəzi liberal liderlərin indi Trampa necə uyğunlaşmağa çalışması gülməlidir. Gürcüstana bu təzyiqlər Ukraynada müharibə başlayandan sonra başlayıb. Gürcü xalqı öz müdrikliyi ilə sülhü qorumaq üçün seçdiyimiz bu yolda bizə dəstək oldu. Bu gün bizim mövqeyimiz aydındır: Ukraynada bu müharibə bitməlidir. Biz müharibədən əvvəl də deyirdik ki, bu, ölkə üçün dağıdıcı müharibə olacaq və onu dayandırmaq lazımdır. Bu gün Tramp da eyni sözləri deyir, amma biz bunu onun mövqeyini bölüşmək üçün yox, müharibənin ilk günündən bəyan edirik. Bizi sanksiyalara qoşulmağa, könüllülər göndərməyə və müharibəni dəstəkləməyə çağırdılar, baxmayaraq ki, biz nə NATO-nun, nə də Avropa Birliyinin üzvüyük. Ərazimizin 20 faizi işğal olunub. Bizi vədlərlə nüvə ölkəsinin qarşısında tək qoymuşdular. Gənc Avropapərəstlər Rusiyaya qarşı müharibəyə çağırırdılar. Tarix bir gün qəbul edəcək ki, biz Gürcüstanı xilas etmişik”, - Kavelaşvili bildirib.