Tarixi Köklərimiz və Milli Qürur
Silahlı Qüvvələr Günü Azərbaycanın həyatında müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bir tarixdir. Bu gün hər bir azərbaycanlının qürur duyduğu, vətənpərvərlik hissini dərinləşdirən və milli şüurumuzu formalaşdıran əlamətdar hadisələrdən biridir. 1918-ci il iyunun 26-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Müsəlman Korpusunun Əlahiddə Azərbaycan Korpusu kimi yenidən adlandırılması ilə milli ordumuzun təməli qoyulmuşdur. Xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 1998-ci il mayın 22-də imzaladığı tarixi fərmanla bu tarix Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü elan edilmişdir.
Tarixi Miras və Davamlılıq
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Müsəlman Şərqində ilk demokratik dövlət olmaqla, cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq, ordu quruculuğu sahəsində böyük addımlar atmışdır. 1918-ci il iyunun 26-da yaradılan Əlahiddə Azərbaycan Korpusu milli silahlı qüvvələrin hüquqi əsasını təşkil etmişdir. General Səməd bəy Mehmandarov hərbi nazir, general Əliağa Şıxlinski isə müavini təyin edilmişdir. Lakin 1920-ci il aprelin 28-də Azərbaycan Sovet Rusiyası tərəfindən işğal ediləndən sonra milli ordu quruculuğu prosesi dayanmışdır.
Müasir Azərbaycan Ordusunun Qurucusu
Ulu Öndər Heydər Əliyev 1969-cu ilin hakimiyyətə gəlişindən sonra milli kadrların hazırlanması sahəsində mühüm addımlar atmışdır. Onun təşəbbüsü ilə 1971-ci ildə Bakıda Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseyin yaradılması Azərbaycanda hərb sənətinə marağın güclənməsinə səbəb olmuşdur. Ulu Öndər deyirdi: "Biz Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseyin ilk bünövrə daşlarını qoyanda o bizim üçün nəzəriyyə deyildi, böyük gələcəyə, Azərbaycanın gələcəyinə baxış idi".
Vətənpərvərlik Hissinin Qaynağı
Azərbaycan Ordusu yalnız ölkəmizin ərazi bütövlüyünün təminatçısı deyil, həm də xalqımızın gücünün, birliyinin və qürurunun simvoludur. Dünyanın ən güclü orduları sırasında özünə yer alan Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hər bir təmsilçisi vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmuşdur. Xalqının firavan yaşaması üçün gecə-gündüz düşmənlə üzbəüz mövqelərdə xidmət edən, hərbi vətənpərvərlik hissi yüksək olan döyüşçülərimiz bizim qürur mənbəyimizdir.
44 Günlük Tarixi Qələbə
2020-ci ilin sentyabrında başlanan 44 günlük Vətən Müharibəsi Azərbaycanın tarixi və strateji qələbəsi ilə nəticələnmişdir. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan ordusu yüksək döyüş qabiliyyəti, müasir texnologiyaların istifadəsi və xalqın birliyi sayəsində böyük zəfər qazanmışdır. Azərbaycanın mərd oğulları 44 gün ərzində bəşər tarixində misli görünməmiş qəhrəmanlıq, vətənpərvərlik nümayiş etdirmişlər. Hər gün Azərbaycan Ordusu irəli gedirdi, hər gün yeni şəhərlər, kəndlər, qəsəbələr, yüksəkliklər azad edilirdi.
Ordumuzun Mənəvi Qüdrəti
Müasir dövrdə Azərbaycan Ordusu dünyanın ən güclü orduları sırasındadır. Ordumuz zəngin maddi-texniki bazaya, ən yeni silahlara malikdir. Lakin ordunu yenilməz edən təkcə silah və texnikanın gücü deyil, Azərbaycan əsgərinin ən güclü silahı vətənpərvərliyi, Vətən sevgisidir. Azərbaycan Ordusunun vətənpərvərliyi, peşəkarlığı dövlətimizin gücünü dünyaya göstərmişdir. Ordumuzun qarşısında duran vəzifənin öhdəsindən məharətlə gəlməsi, şəhidlərimizin qanının yerdə qalmaması bizi daha da qürurlandırmışdır.
Modernləşmə və Gələcək
Silahlı Qüvvələrin modernləşdirilməsi dövlət siyasətinin strateji istiqamətlərindəndir. Real döyüş əməliyyatlarında öz sözünü deyən, dünyanın güclü orduları sırasinda reytinqi yüksələn Milli Ordumuzda modernləşmə işləri sürətlənir, intellektual potensialı gücləndirilir. Prezident İlham Əliyev qələbəni şərtləndirən amillərdən bəhs edərkən maddi-texniki təchizat və ordumuzun döyüş qabiliyyətinin artırılması ilə yanaşı, ilk növbədə gənclərimizin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsini qeyd edir.
Xalq-Ordu Birliyinin Səmərəsi
Azərbaycan cəmiyyətində Silahlı Qüvvələrimizə böyük inam vardır. Silahlı Qüvvələrimiz hər bir vətəndaşın qürur mənbəyidir. Hərbi parad vətənpərvərlik hissinin artırılmasında əvəzsiz vasitədir. Bu kimi tədbirlərin həyata keçirilməsi gənclər arasında vətənpərvərlik hissinin yüksəlməsində əhəmiyyətli rol oynayır. Mübariz İbrahimov, Fərid Əhmədov kimi qəhrəman oğullarımızın yolunun davamçısı və torpaqlarımızı işğaldan azad edənlərin sırasında olmaq gənclərimizin ən böyük arzusudur.
Nəticə
Silahlı Qüvvələr Günü yalnız tarixi hadisələri xatırlayan bayram deyil, həm də gələcəyə baxışımızı formalaşdıran, milli birliyimizi möhkəmləndirən və vətənpərvərlik hissimizi dərinləşdirən mühüm mərasimdır. Bu gün hər bir azərbaycanlı öz ordusundan qürur duyur və onun gücünə inanır. Azərbaycan Ordusu yalnız ölkəmizin müdafiəçisi deyil, həm də xalqımızın mərd oğullarının qəhrəmanlıq, şücaət və vətənpərvərlik nümayiş etdirdiyi müqəddəs məkandır.
Bu məqalə "Sözüm var" layihəsi çərçivəsində İzzət Qurbanov imzası ilə hazırlanmışdır.