Sizinxeber.az » SÖZÜM VAR ! » Azərbaycanın Mədəni İrsinə Sahib Çıxırıqmı?
Azərbaycanın Mədəni İrsinə Sahib Çıxırıqmı?
📰 (Müəllif: İzzət Qurbanov)
Hər bir millətin kimliyinin əsas sütunu onun mədəni irsidir. Bizim üçün bu irs Qarabağ xalçasının naxışlarında, İçərişəhərin daş küçələrində, Şuşanın ucalığında, muğamın qəzəllərində, aşıq sazının səsində yaşayır. Amma gəlin açıq danışaq: biz bu mirasa kifayət qədər sahib çıxırıqmı?
Dövlətimiz mədəni irsin qorunması üçün illərdir mühüm layihələr həyata keçirir: Şuşanın bərpası, Göygöl, Qax, Lahıc kimi tarixi məkanların qorunması, Qarabağ xalçalarının yenidən tanıdılması. UNESCO-nun qeyri-maddi irs siyahısına daxil olan muğam və aşıq sənətimiz dünya tərəfindən də tanınır. Amma bu işlər yalnız dövlətin məsuliyyətidir?
Mədəni irs təkcə fiziki abidə deyil — o, həm də bizim yaddaşımız, gündəlik həyatımız, nəsillər arasında keçən görünməz bir körpüdür. Əgər bir gənc Şuşanı yalnız “internetdəki şəkillərdən” tanıyırsa, ya da muğam eşidəndə “darıxdırıcıdır” deyirsə, biz artıq mədəni irsi itirməyə başlamışıq deməkdir.
Mən İzzət Qurbanov olaraq düşünürəm ki, bu məsələ hər birimizin şəxsi məsuliyyətidir. Məktəblərdə tarix dərslərini əzbərləmək yetərli deyil — uşaqlara yaşayan tarix öyrədilməlidir. Bizi biz edən rənglər, səslər, dillər, naxışlar, hətta mətbəximizdir. Məsələn, bir gün ailəvi olaraq qədim bir abidəni ziyarət etmək, ya da nənədən-qocadan milli nağıl eşitmək, bir muğam konsertinə getmək — bunlar sadə, amma təsirli addımlardır.
Əlbəttə, çağdaş həyat sürətlə dəyişir. Texnologiya, qloballaşma, sosial media — bunların heç birindən qaça bilmərik. Amma kimliyimizdən qaça bilmərik, qaçmamalıyıq da. Əks halda, bir gün o kimliyi yadlara soruşmalı olarıq.
Sonda oxuculara bir sual:
Siz ən son nə vaxt bir milli abidəni ziyarət etdiniz? Yaxud uşaqlarınıza milli nağıl, dastan danışdınız? Gəlin, birlikdə bu suallara cavab tapaq və mədəni irsimizə sahib çıxaq. Çünki bu, yalnız keçmişə hörmət deyil — gələcəyə və özümüzə hörmətdir.
💬 Əziz oxucu, fikirlərini mənimlə bölüş: qurbanov@sizinxeber.az ünvanına yaza bilərsən.
Biz birlikdə, bir millət kimi bu mirası yaşada bilərik.