Xronika: "Qərbi Azərbaycanda "Qurd ağzı bağlama" ayini" - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında "İrsimiz" rubrikasının növbəti buraxılışı hazırlanıb.
BAKU.WS xəbər verir ki, "Qərbi Azərbaycanda "Qurd ağzı bağlama" ayini" adlı buraxılışda araşdırmaçı Ayişə Nəbi və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Cəlilova Qərbi Azərbaycanda Bozqurd simvolu və ona həsr olunmuş mərasimlər, eləcə də qədim türklərin həyatında ovçuluğun tutduğu xüsusi yer barədə söhbət açırlar.
Bildirilir ki, "Bozqurd" anlayışının mənası və izahı genişdir: "Türklərin Bozqurddan törəməsi yanlış yozumdur. Bozqurd canavar deyil, Qut məfhumudur. Göy Tanrıya inanan toplum canavara tapına bilməzdi. Türklərin inancı Tenqri, Tanrı əslində belə adlanırdı. Göy türklərdə rəng adı deyil, yaranış rəmzidir. Xaqan qızı Göy üzündən yerə enib, yaradılışın əsasını qoydu. Türk dara düşəndə Göy boru köməyinə gəlir. Qurd qutlanmış, Qut almış varlıqdır. Qurd ağzı simvolu qoruyucu, xilasedicidir. Qərbi Azərbaycanda "Qurd ağzı bağlama" ayini keçirilirdi".
Onların sözlərinə görə, türkün həyatında ovçuluq xüsusi yer tutub: "Ovçuluqda "100-cü ov" tilsimi-ov əyəsinin cəzası, həmçinin heyvanın dərisini geyinib, ov əyəsindən icazə alma adəti var idi. Keçi Günəşin rəmzi, maral, tur sakral heyvan hesab olunurdu. Ovçu Pirim Zəngəzurda yerləşən Diridağda yaşayıb".
Araşdırmaçılar sonda "Qurd ağzı bağlamaq" mərasimin keçirilmə qaydası, tərəkəmə adətləri və yaşam tərzinin xüsusiyyətləri ilə bağlı maraqlı fikirlər səsləndirirlər.
Ümumiyyətlə, "İrsimiz" layihəsinin məqsədi Qərbi Azərbaycanın mahal və kəndlərində itməkdə olan irsimizin qorunub saxlanılması, yaşadılması və təbliği kənd sakinləri, tarixçilər, etnoloqlar, etnoqraflar, folklorşünasların dəlil və söhbətləri ilə böyük türk izlərinin araşdırılmasıdır.