Azərbaycanda dağ turizmi inkişafın aktiv fazasına keçib.
"Sizinxeber.az"un "Şahdağ" Turizm Mərkəzinə ezam olunmuş müxbiri xəbər verir ki, bunu Qazaxıstanın turizm üzrə vitse-naziri Yerjan Malikoviç Avrasiya Dağ Turizm Forumunda bildirib.
"Biz hələ müzakirələr aparan zaman Azərbaycan artıq inkişafın aktiv fazasına keçib və konkret addımlar atmağa başlayıb" – deyə vitse-nazir vurğulayıb.
O qeyd edib ki, bu cür layihələrin yalnız dövlət büdcəsi vəsaiti hesabına həyata keçirilməsi çətin olur və inkişaf strategiyası düzgün planlaşdırılmalıdır.
Y. Malikoviç Çimbulak xizək kurortunun yenidən qurulması təcrübəsini bölüşərək, bu layihənin icrasına 2007-ci ildə Asiya Oyunlarına hazırlıq çərçivəsində başlanıldığını və maliyyə çətinliklərinə baxmayaraq uğurla icra edildiyini bildirib.
Vitse-nazir vurğulayıb ki, həmin vaxt xizək kurortuna sahib olan özəl şirkət yeni kanat yollarının, süni qarlı örtük sisteminin və magistral kanat yollarının inşası üçün kreditlər götürmək qərarına gəlib.
"Dövlət bu layihələri tam maliyyələşdirə bilmədiyi üçün alternativ həll yolları tapılıb. Gələcəkdə oxşar layihələri planlaşdıranlar bu amili mütləq nəzərə almalıdırlar," – deyə o əlavə edib.