Главная > Siyasət / SÖZÜM VAR ! > Ulu Öndər Heydər Əliyevin Silahlı Qüvvələrimizin İnkişafındakı Rolu
Ulu Öndər Heydər Əliyevin Silahlı Qüvvələrimizin İnkişafındakı Rolu27-06-2025, 21:56. Разместил: izzet |
Tarixi Kontekst və Böhran Dövründən Çıxış Səriştəsiz rəhbərlərin günahı üzündən bütün sahələrdə olduğu kimi, ordu quruculuğu istiqamətində də anarxiya, dərin böhran hökm sürürdü. Torpaqların müdafiəsi yalnız pərakəndə fəaliyyət göstərən könüllü dəstələrin ümidinə qalmışdı. Şəxsi mənafelərə qulluq edən ayrı-ayrı başıpozuq silahlı dəstələr vardı. Ulu Öndərin Vahid Komandanlıq Yaratması Peşəkar ordu quruculuğunun əsası 1993-cü ilin sonlarında qoyuldu. Məhz həmin vaxtdan ordu quruculuğuna elmi prinsiplərlə yanaşıldı, silahlı qüvvələr pərakəndəlikdən xilas oldu, ordudakı siyasiləşməyə son qoyuldu. Ordu vahid komandanlıq ətrafında birləşdirildi və nizami ordu yaradıldı. Atəşkəs Sazişi və Ordu Quruculuğunun Sistemli Təşkili Atəşkəs dövründə ordu quruculuğunun uğurla aparılması üçün Heydər Əliyev dövlətin strateji siyasətini müəyyənləşdirdi, milli zabit kadrlarının hazırlanması üçün mükəmməl bir hərbi təhsil sistemi formalaşdırdı, ordunun maddi-texniki bazasının təkmilləşdirilməsi daimi diqqət altına alındı. Hərbi Kadr Hazırlığı Sisteminin Yaradılması Ümummilli liderin təşəbbüsü ilə 1971-ci ildə Bakıda Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Məktəb yaradılmışdır. Həmin məktəbin fəaliyyəti Azərbaycanda hərb sənətinə marağın güclənməsinə, azərbaycanlı zabit kadrların hazırlanmasına gətirib çıxarmışdır. Təsadüfi deyil ki, C.Naxçıvanski adına Hərbi Məktəb Azərbaycan müstəqilliyini bərpa edəndən sonra ordu quruculuğunda əsas bazalardan birinə çevrildi. Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə gənclərimiz müxtəlif respublikalarda hərbi təhsil almış, ixtisaslı hərbçi kadrlar kimi formalaşaraq, vətənə qayıtmışlar. Dahi liderin birbaşa şəxsi təşəbbüsü ilə o dövrdə hazırlanan hərbi kadrlar sonradan müstəqil Azərbaycanın qüdrətli milli ordusunun peşəkar komandan heyətini təşkil etmişdir. 1972-ci ildən başlayaraq, hər il yüzlərlə azərbaycanlı gənc SSRİ-nin ali hərbi məktəblərinə göndərilirdi. Eyni zamanda, böyük çətinliklər hesabına Bakıda Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Məktəb yaradıldı. Ulu Öndərin uzaqgörən siyasəti nəticəsində 1970-80-ci illərdə keçmiş SSRİ-nin 50-dən artıq böyük şəhərinin 170-dən çox məşhur ali məktəblərində 80-dən artıq sahəni əhatə edən 250-dən çox ixtisas üzrə 15 000-dək azərbaycanlı gəncin ali təhsil almasına şərait yarandı. Hərbi Təhsil Sisteminin İnkişafı Cəmşid Naxçıvanski və Heydər Əliyev adına Hərbi Liseyin məzunları Azərbaycan Ordusunun formalaşmasında mühüm rol oynamışlar. C.Naxçıvanski adına Hərbi liseyin məzunlarından 1000 nəfərdən çoxu göstərdikləri şücaətə görə orden və medallarla təltif olunmuş, 11 nəfər Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, 19 nəfər isə Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı fəxri adına layiq görülmüşdür. Struktural İslahatlar və Maddi-Texniki Təminat Həyata keçirilən siyasət nəticəsində Silahlı Qüvvələrin maddi-texniki təminatının yaxşılaşdırılmasına, şəxsi heyətin mənəvi-psixoloji hazırlığının artırılmasına, döyüş ruhunun yüksəldilməsinə diqqət artırıldı. Ordu quruculuğu ilə bağlı genişmiqyaslı islahatlara başlandı. Qısa müddətdə hərbi hissələrin, ayrı-ayrı qoşun növlərinin formalaşdırılması tam başa çatdırıldı. Ordu-Xalq Birliyinin Formalaşdırılması Heydər Əliyev ordu quruculuğuna münasibətdə cəmiyyətdə yeni bir təfəkkür formalaşdırdı, insanlarda orduda xidmətə yeni bir münasibət yarandı. Əvvəlki dövrlərdə orduya olan etimadsızlığa son qoyuldu. Ali Baş Komandanın ön xəttə səfər edərək döyüşçülərimizlə səngərdə görüşməsi və onları döyüşə ruhlandırması öz real bəhrəsini verdi. Gələcək Nəsillər Üçün Möhkəm Təməl Ulu Öndərin qurduğu müasir Azərbaycan Ordusu zəfər salnaməsinin müjdəçisi idi. Heydər Əliyev tərəfindən 1993-cü ildə başladılan ordu quruculuğu prosesi müstəqil Azərbaycanın ən böyük nailiyyətlərindən birinə çevrildi. Bu gün Azərbaycanın Silahlı Qüvvələri Cənubi Qafqaz regionunun ən güclü ordusu olmaqla, bunda ulu öndərin misilsiz xidmətləri dayanır. Azərbaycan dövlətinin rəhbəri kimi Heydər Əliyevin müstəsna fəaliyyətinin təhlili göstərir ki, respublikanın hərbi təhlükəsizliyinin təmin edilməsində ölkənin xarici siyasətinin məzmunu böyük əhəmiyyət kəsb edir. Ona görə ki, xalqın haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması vacib idi. Nəticə Bu məqalə "Sözüm var" layihəsi çərçivəsində İzzət Qurbanov imzası ilə hazırlanmışdır. Вернуться назад |